Huvitavaid fakte spordiennustuste ja hasartmängude ajaloost

Kindlasti olete kuulnud ütlemisi, et spordiennustus on modernse inimese igavuse peletaja – kui on liiga palju raha ja ei tea kuhu seda panna jne. Kuid tegelikult on spordiennustused ja üldse igasugune raha peale mängimine pika ajalooga – sellist ajaviidet harrastati juba tuhandeid aastaid enne Kristust ja pole oma olemuselt üldsegi nii “modernne” kui võiks arvata. Raha peale on läbi ajaloo mänginud nii kõrgklass kui lihtrahvas, rikas kui vaene. Tahaksingi siin kirjutada põnevast ajaloost ja huvitavatest lugudest, millest ehk paljud ei olegi kuulnud või lugenud.

Spordiennustus läbi ajaloo

Spordile panustamise mõte on püüda ära arvata mõne mängu lõpptulemus ja panused pannaksegi siis mõnele arvatavale lõpptulemusele. Arvatakse, et umbes 2000 aastat tagasi tegelesid spordiennustustega kreeklased, kes armastasid panustada erinevatele sportlastele ja spordialadele. On ju Olümpiamängudki sealtkandist pärit. Roomlased võtsid selle meelelahutusvormi üle ja nii kujuneski spordiennustus täiesti tavaliseks viisiks, kuidas inimesed Rooma impeeriumis oma meelt lahutasid. Enamus meist on kuulnud gladiaatorite võitlustest ja paljud on külastanud ka maailmakuulsat Rooma Colosseumi, taipamata, et just seal toimusid oma aja suurimad spordikihlveod – ja need olid ikka väga brutaalsed, võrreldes sellega, mida kujutab endast spordiennustus (paf) tänapäeval. Gladiaatorite võitlusele hakati keskajal lõpuks võimude poolt halva pilguga vaatama ning selline võistlusvorm püüti elimineerida. Idee jäi siiski alles ja nii rändas see Inglismaale, kus inimesed hakkasid panuseid tegema hobuvõiduajamistele ja sellest sai seal ülipopulaarne meelelahutusviis. Tänu briti kolonialistidele levis spordiennustus Inglismaalt üle maailma laiali. Euroopas on spordiennustuste tegemine ka praegu väga moes, kui aga näiteks USA on kehtestanud sellele suuri piiranguid. USA – s spordile panuste tegemine on keerukas teema, kuna seadusandlus keelustab igasuguse hasartmängu vormi peale 4 osariigi – lubatud on see vaid Nevada, Delaware’i, Oregon’i ja Montana osariigis.

Kui minevikus pidi igasugustele spordialadele panuste tegemiseks minema kihlveokontorisse ja võistlustele kohale, siis tänapäeval pakuvad online leheküljed nii palju võimalusi, et kuhugi kohale minemise vajadus on täiesti ära kadunud. Isegi võistlust ei pea otseselt jälgima, kuigi see oleks siiski asja algne idee, et miks üldse panuseid teha (ägedam võistluse jälgimise kogemus jne). Samuti on tänapäeval peale spordiennustuste läinud moodi ka panuste tegemine näiteks reality show’de või valimistulemustele. Seega see spektrum on läinud väga laiaks. Eriti kreisi on valik Inglismaal ja kes teab, ehk jõuab selline laiem panustamisvalik ka kunagi Eestisse.

Loodan, et leidsite siit endale midagi huvitavat ja saite uusi teadmisi. Igatahes soovin põnevaid elamusi spordiennustuste tegemisel – ise julgen soovitada, sest see muudab võistluste jälgimise palju ägedamaks. Ja kui raha peale mängimine tundub kõhe, siis alati saab mängida ka väikeste panustega!