Euroopa Liidus uude kohta elama asumine

Kuigi räägitakse väga palju sellest, kuidas inimesed tulevad väljaspoolt Euroopa Liitu siia riikidesse elama, siis natuke vähem puudutatakse teemat, mis võiks muuta nii mõnegi eestlase elu. Nimelt on võimalik kolida Euroopa Liidu sees ühest riigist teise. See nõuab küll veidi paberitööd ja asjaajamist, ent tegu pole sugugi võimatu väljavaatega paljude inimeste jaoks.

Euroopa Liidu üks alustalasid seisneb selles, et meil on Schengeni süsteem, mille toimimise tõttu saame liikuda vabalt kõikide liidumaade vahel. Ei pea seisma passijärjekorras, ei pea tegema keerulisi piiriületuse protseduure. Siiski on oluline toonitada, et tegu pole situatsiooniga, mis võiks igavesti kesta. Senikaua, kuni see aga töötab, siis võiks rohkem inimesi ka käesolevat võimalust rakendada.

Ideeliselt saab minna teise riiki elama, kui oled seal leidnud endale töö. Ilma tööta on see raske, kui pole just kogutud palju sääste, millega elukoha eest maksta. Nii mõnedki eestlased on kasutanud Euroopa Liidu hüvesid, et minna tööle näiteks üle lahe Soome. Sellega võrreldes on vähesemad võtnud ette julge sammu ja läinud elama näiteks Itaaliasse või Portugali. See on keerulisem, sest keelebarjäär teeb oma töö. Samas on olnud kuni Brexitini suureks erandiks Suubritannia, sest seal said eestlased vabalt inglise keelega hakkama. Pigem oli küsimuseks see, kui avasüli seal võeti Ida-Euroopast tulnud inimesi vastu.

Siiski on julge pealehakkamise puhul kõik võimalik. Kui on plaan minna mõnesse EL riiki elama, kus räägitakse täiesti teistsugust keelt, siis on mõistlik alustada keeleõppest. Seejärel tasub teha selgeks endale need vähesed formaalsed protseduurid, mis võivad kolimise käigus esineda. Nende hulgas on näiteks minimaalne kohalolemise aeg, et elamisluba taodelda ja muud taolised nõuded. Kõikide küsimuste korral on võimalik võtta ühendust kohaliku riigi esindajatega, näiteks välisministeeriumi või maksuametiga, et vastavate küsimuste korral täpsemaid selgitusi saada. Selge on see, et kedagi hätta ei jäeta ja ilmselt saavad kõik enim levinud küsimused ka vastuse. Samuti võib osade probleemide korral kontakteeruda vastavate Euroopa Liidu instantsidega, kes aitavad asjadesse selgust tuua.